LÄÄTSEDE KASUTAMINE

Pehmete kontaktläätsede kandjatel on väga oluline jälgida hügieeni nõudeid. Vältimaks mustuse ja mikroobide sattumist silma, peab kontaktläätsi iga päev puhastama, desinfitseerima ja loputama. Eelkõige peavad olema puhtad käed. Kasutades spetsiaalset kätepesuvedelikku, väldid mustuse sattumist silma ja kontaktläätsedele. Kätepesuvahend ei ärrita silmi ega kahjusta läätsi. Kasutada võib ka seepi (parem oleks lõhnatu seep). Käed tuleb hoolikalt seebist puhtaks loputada ning kuivatada kiude mitteandva rätikuga või majapidamispaberiga. Peaks teadma, et seebine sõrm võib kahjustada läätse optilist keskosa. Samuti on läätsekandjatele kahjulikud tegurid: juukselakk, tolmune töö, kõrged temperatuurid.

 

Kontaktläätsi tuleb hoida ainult selleks ettenähtud konteinerites. Konteinerit soovitatakse pesta üle päeva kuuma veega ning pärast pesu panna nõrguma. Konteinerit tuleb vahetada vähemalt kahe kuu järel, sest läätsedest eemaldunud mustus sadestub konteineris ning ostes uued läätsed, võite need mustaks teha, kui panete nad vanasse ja saastunud konteinerisse. Kontaktläätsede puhastamiseks, desifintseerimiseks, säilitamiseks ja loputamiseks on müügil spetsiaalsed lahused. Ärge kunagi kasutage aegunud või üle kuu avatud olnud lahuseid. Samuti ärge kunagi katsuge käega pudeli suuet. Hooldusvahendit tuleb säilitada toatemperatuuril ning vältida jäätumist, mis rikub lahuse desifintseerivaid omadusi. Lahust tuleb konteineris vahetada iga päev. Kokkuhoid võib kahjustada teie silmi. 

Kui läätsede kasutamise käigus ilmneb silmade punetus, ärritus või nägemise nõrgenemine, siis tuleb läätsed silmast koheselt ära võtta ning pöörduda silmaarsti vastuvõtule. Silmaarsti vastuvõtul peaks käima pooleaastase vahega ka siis, kui teil ei ole probleeme. Soovitatav läätsede kandmise maksimaalne aeg on 10 tundi ehk aktiivsel perioodil. Peale seda oleks soovitav kanda prille, mis kindlustab teile läätsede kandmise võimaluse ka tulevikus. Kogu maailmas minnakse lühiaegsete (ühepäevased, ühekuused, kahekuused) kontaktläätsede kasutamisele, sest need on kasutusaja lõpus puhtamad, kui aastased kontaktläätsed. 

Eestis on praegu kasutusel lühiaegsed läätsed, milleks on tavalised ühekuused ja ühepäevased, kui ka silikoonhüdrogeel ühekuused ja ühepäevased kontaktläätsed. Mõlemad läätsed kuuluvad Piiloset sarja. Piiloset läätsehooldusvahendid on toodetud koostöös Soome Allergia- ja Astmaliiduga. Tuntud on Piiloset läätsehooldusvahendite sari: BioTwin, Bio Soak, Prima.